En İyi İşitme Cihazı Fiyatları

En iyi işitme cihazı fiyatları; işitme kaybının derecesi, cihazın modeli ve markasına göre değişiklik gösterir. Dünya genelinde yaygın olarak kullanılan ve kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilen bazı markalar vardır. Son teknolojilerle donatılmış bu cihazlar kullanıcılara konforlu bir kullanım vadetmektedir.

En iyi işitme cihazı fiyatları bazı faktörlerden etkilenmektedir. Döviz kuru ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen katkı payı da bu faktörler arasında sayılabilir. İşitme cihazları, işitme kayıpları ve tinnitus olarak bilinen geçmeyen kulak çınlaması vakalarında kullanılmaktadır.

İşitme cihazı fiyatları, işitme kaybının derecesine göre belirlenmektedir. Dolayısıyla bir hekime muayene olmak, hekimin yönlendirmesi ile işitme tarama testi yaptırmak ve sonrasında işitme sağlığı uzmanının da önerileriyle cihaz seçimi yapmak daha doğru olacaktır. Sosyal güvencesi olan kişiler için SGK da belli oranlarda katkı sunmaktadır.

2024 SGK işitme cihazı ödemeleri şu şekildedir:

CİHAZ TÜRÜÇALIŞANEMEKLİ
İşitme Cihazı (18 Yaş Üstü)2.422,40 ₺3.028,00 ₺
İşitme Cihazı (13-18 Yaş)3.633,60 ₺4.542,00 ₺
İşitme Cihazı (5-12 Yaş)3.875,84 ₺4.844,80 ₺
İşitme Cihazı (0-4 Yaş)4.360,32 ₺5.450,40 ₺

En İyi İşitme Cihazları Markaları ve Fiyatları

Dünya çapında üretim yapan bazı işitme cihazı markaları vardır. Bu markalar pek çok teknolojik özelliğe sahip olan, farklı tasarımlarda cihazlar üretmekte ve kullanıcı deneyimine sunmaktadır. Kullanıcının konforlu bir şekilde takıp çıkarabileceği, ek teknolojik özellikleri olan cihazlar daha çok tercih edilmektedir.

2024 yılı Ocak ayı itibariyle işitme cihazları fiyatları 9500 ₺ ile 65.000 ₺ arasında değişmektedir. Fiyatların bu kadar değişken olmasının nedeni cihazın modeli, teknik özellikleri, markası olabilmektedir. Ayrıca işitme cihazlarının fiyatları işitme kaybının derecesine göre de değişebilmektedir.

Dünya çapında bilinen ve en çok tercih edilen işitme cihazı markaları şunlardır:

Signia (Siemens)
Widex İşitme
Philips
Oticon
Beltone
Phonak

Bu markalar farklı tasarımlarda cihazlar üretmektedirler. Kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik özel olarak üretilen pek çok model bulunmaktadır. En yaygın olarak kullanılan işitme cihazı çeşitleri; kulak arkası, kulak içi ve kanal içi modellerdir.

İşitme Cihazı Seçimi Nasıl Yapılır?

İşitme cihazı satın alırken onlarca farklı marka ve model arasında seçim yapmak zordur. Bu nedenle bir uzmana danışmak cihaz seçiminde yardımcı olabilir. Kulak arkası işitme cihazları ağır işitme kaybı vakalarında kullanılırken kulak içi ve kanal içi modeller hafif ve orta derecedeki işitme kayıpları için uygundur. Ayrıca kulak içi ve kanal içi modeller dışarından bakıldığında fark edilmesi mümkün olmadığı için daha çok talep görmektedir.

En iyi işitme cihazı fiyatları 02

İşitme cihazı seçiminde belirleyici olan diğer faktörler ise şunlardır:

  • İşitme kaybının derecesi,
  • İşitme kaybı tipi,
  • Kulak yapısı,
  • Yaş ve sağlık durumu,
  • Kullanıcının yaşam tarzı,
  • Kullanıcının bütçesi.

Modern işitme cihazları gürültü azaltma ve kablosuz bağlantı gibi ek özelliklere sahiptir. Bazılarında uzaktan kumanda ve çevresel ses ayarları da bulunmaktadır. Çok gürültülü ortamlarda veya çok sessiz ortamlarda farklı ayarlamalar yapmak isteyen kullanıcılar için bu seçenekler önemlidir.

İşitme cihazı satın alırken farklı model ve markaları deneyimlemek mümkündür. Seçenekler arasından kendinize en uygun cihazı belirlemek için uzman desteğine de ihtiyaç duyabilirsiniz. Uzman Ses İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi şubelerinde uzmanlarımız sizlere yardımcı olacaktır.