Tinnitus nedir? Kulakta düzenli olarak hissedilen veya duyulan çınlamalardır. Bazen farklı sesler şeklinde de duyulabilir. Sarsıntı veya uğultu sesleri de bunlar arasındadır. Herkes hayatının bir döneminde geçici olarak çınlama benzeri sesler duymaktadır.

Tinnitus nedir? Kendiliğinden geçer mi? Geçici olarak yaşanan çınlamalar genellikle önemli bir sorunun habercisi değildir. Bu durum çoğu zaman kişiye önemli bir rahatsızlık vermez. Ancak çınlama durumu kalıcı olduğunda veya sık aralıklarla tekrarladığında durum değişmektedir. Böyle durumlarda kişinin yaşantısı olumsuz etkilenir ve tedavi ihtiyacı hisseder.

Adresinize Gelelim

Uzman Ses işitme Merkezi olarak gelişen teknoloji eşittir kişi memnuniyeti ilkesini benimseyerek Bulunduğunuz yerden ayrılamıyor musunuz ! Size Bir Telefon Kadar Yakınız. 0(312) 430 03 33

Whatsapp Yardım Hattı
İnsan sevgisinin bezendiği İşitme Cihazlarımızı önce tüm Ankara ardından tüm Türkiye’ye yaymayı öncelik olarak gördüğümüzdür. İşitme Cihazı ile ilgili merak ettiğiniz her şey için bize ulaşın.
15 Yıllık Tecrübe

Uzmanses, 2010 senesinde kurucu uzman kadrosu tarafından 15 senelik sektörel deneyimlerini bilgi ve birikimini ihtiyaç sahibi müşterilerine daha yüksek kalite ve fayda ile sağlayabilmek amacı ile kuruldu.

En İyileri İle Çalışıyoruz

Uzmanses işitme cihazları olarak hizmet kalitesinden ödün vermeden çalışmayı amaç edinmiş olmakla birlikte bu amacın temini için alanın da dünyanın lider markası olan Widex ile çalışmaktan gurur duymaktayız.

Tinnitus Hastalığı Nedir?

Tinnitus, kulak çınlaması durumunun süreklilik kazanmış hali olarak düşünülebilir. Kulak çınlaması neden olur? Bu durum, genellikle başka bazı sorunların veya hastalıkların belirtisidir. Bunlar hayati önemde olabileceği gibi basit bir durumdan da kaynaklanabilir. Örneğin beyin tümörü veya hipertansiyon gibi bir hastalık tinnitusa neden olabilir.

Çoğu zaman çınlama gibi duyulan sesler, bazen çan, rüzgâr, ıslık veya hışırtı sesini de andırabilir. Bu sorunun uzun süre devam etmesi veya sık aralıklarla tekrarlaması tinnitus açısından anlamlıdır. Tinnitus kendiliğinden geçer mi? Pek çok kişinin hayatında en az bir kez yaşadığı bir durum olarak kulak çınlamaları çoğu zaman kendiliğinden geçmektedir.

Ancak her zaman böyle olmaz. Bu durumda tinnitus tedavisi gündeme gelir. Psikolojik kulak çınlaması nasıl geçer? Bazen psikolojik veya psikiyatrik sorunlar da kulakta çınlama hissine neden olabilir. Hatta öyle ki bu durum, genellikle tek kulakta duyma kaybına kadar gidebilir. Peki tinnitus tek kulakta olur mu? Evet, bazen kulağın tek bir tarafını etkileyen sorunlar meydana gelebilir. Böyle durumlarda yalnızca tek kulak etkilenebilir.

Tinnitus Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Herhangi bir ses kaynağı olmadan duyulan kulak çınlaması kişiyi rahatsız edecek ölçülerde devamlılık gösteriyorsa, bu durum tinnitus olarak adlandırılabilir. Geçmeyen kulak çınlaması hali, günlük yaşantıyı etkilemekte, odaklanma başarısını düşürmekte ve hatta ileri seviyelerde psikolojik sağlığı dahi bozabilmektedir.

Tinnitus belirtileri basitçe şöyle özetlenebilir: ortamda ses çıkarabilecek herhangi bir kaynak yokken belli aralıklarla tekrarlayan çınlama, uğultu, çan, rüzgâr gibi seslerin işitilmesi. Duyulan seslerin şiddeti ve tonu gün içinde farklılık gösterebilir. Bazı meslek grupları bu sorunları yaşamaya daha müsaittir. Örneğin askerler ve polisler bu grup içinde gösterilebilir. Çünkü ateşli silahlardan yayılan yüksek sesler ve gürültülü ortamlar kulak çınlamasını meydana getiren temel faktörlerdendir.

Gündelik hayatın gürültüsü yok olduğunda

Kişi sessiz bir ortamdayken

Uykuya hazırlık esnasında

Çınlamalar daha belirgin bir şekilde duyulabilir. Ses uyarıcılarının yok edilmesi veya aniden azalması, çınlama benzeri seslerin duyulmasına yol açabilmektedir. Bu durum kişiyi rahatsız ediyorsa birkaç yöntemle tedavisi mümkündür.

Geçmeyen Kulak Çınlamaları İçin

Tinnitus Nasıl Oluşur?

İşitme organlarımızdan biri olan kulak, çeşitli bölümlerden oluşmaktadır. Bunlar dış kulak, orta kulak ve iç kulak olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca kulak zarı da önemli bir yapıdır. Beyin ve nöronlar hem işitme hem de işitilen sesin anlamlandırılması noktasında etkili olduğundan işitme yapısı veya organı olarak kabul edilebilirler.

Herhangi bir akustik uyaran yokken işitilen ses veya çınlama durumu tinnitusa yol açabilmektedir. Her yaş grubunda ve cinsiyette gözlenen bir sorundur. Tinnitus için hangi doktora gidilir? Tanının konulması ve tedaviye yönelik önerilerin verilebilmesi için bir kulak burun boğaz bölümünden randevu alınabilir.

[contact-form-7 id=”1175″]

Tinnitusun Çaresi Nedir?

Tinnitus nedir? Tedavisi nedir? Cevabı sıkça araştırılan sorular arasındadır. Tedaviye yönelik atılacak ilk adım, farklı hastalıklar konusunda şüphe veya belirtiler varsa öncelikle onların tespitinin sağlanmasıdır. Altta yatan farklı bir durum varsa çözülmeye veya tedavi edilmeye çalışılır.

Çınlamanın tedavisi genellikle kişiye özel olarak planlanır. Psikiyatrist onayı da varsa çeşitli kaygı gidericiler veya antidepresanlar reçete edilebilir ancak bu yalnızca belli hastalarda işe yaramaktadır. Tedaviye yönelik kulaklıklar ile her iki kulağa da benzer düzeylerde özel ses dalgalarının iletilmesi şeklinde bir yöntem uygulanabilir.

En etkili tedavi yollarından biri de işitme cihazları kullanmaktır. Bu konuda hekiminiz sizi bir odyoloğa yönlendirebilir ve işitme cihazı seçeneği hakkında bilgilendirilebilirsiniz. Bu cihazlar yalnızca duyma kaybında değil, kulak çınlaması için de tedavi edici olabilmektedir. Gelişmiş bir işitme cihazı;

Mobil Uygulama Desteği
İstenmeyen Seslerin Maskelenmesi
Belirli Seslerin Netleştirilip Yükseltilmesi

Menü