Tinnitus

Tinnitus her yaş grubundan insanda görülebilen bir sağlık sorunudur. Sık aralıklarla tekrarlayan veya uzunca bir süre boyuna geçmeyen durumlarda tedavi gerekli olmaktadır. Bu problemin tedavisinde çeşitli ilaçlardan veya işitme cihazlarından yararlanılabilmektedir.

Tinnitus ne demek? Kulak çınlaması halini her insan yaşamı boyunca en az birkaç kez deneyimlemiştir. Ancak rahatsız edici olmayan geçici çınlamalar, herhangi bir tedaviyi gerektirmez. Çınlamalar süreklilik gösteriyorsa, kişinin yaşantısını olumsuz etkilemeye başlar. Bu sorundan yakınan hastalar bir kulak burun boğaz hekiminden randevu alabilir. Doktor kontrolünde soruna yol açabilecek çeşitli faktörler tespit edilmeye çalışılır.

Kulak Çınlaması Tedavisi İçin Bize Ulaşın
İletişim

Tinnitus Nedir?

Bir süreklilik arz eden ve kişinin hayatını olumsuz etkileyen çınlamalar ilgilenilmesi gereken bir sağlık sorununa işaret edebilir. Bazı durumlarda ise çınlamaya yol açan faktörler net olarak tespit edilemez. Bu tür durumlarda işitme cihazı kullanımı faydalı olabilir.

Kulak çınlaması neyin belirtisi sorusunun yanıtı çoğu zaman merak konusu olmaktadır. Geçmeyen kulak uğultusu problemine yol açabilecek bazı hastalıklar tanımlanmıştır. Bunlar beyni ya da işitme ve denge sistemini etkileyebilmektedir. Peki kulak çınlamasının tedavisi yok mu? Çınlamanın sebebine göre tedavi mümkün olabilir.

Kulak çınlaması nasıl geçer? İşitme cihazları, kulak çınlaması gibi durumlarda her iki kulağa da eşit düzeyde dalga yollayarak çınlama sesinin duyulmasının önüne geçebilir. Çınlama sesi bir uğultu, sarsıntı veya çan sesi olarak hissedilebilmektedir. Sessiz ortamda kulak çınlaması daha fazla hissedilir bir hal alabilir. Uyumadan hemen önceki dakikalar buna örnek olarak verilebilir.

Tinnitus nedir

Kulak Çınlama Tedavisi İhtiyaçlarınız İçin

Kulakta Çınlama Neden Olur?

Kulak çınlaması belirtileri nelerdir? Kişi ortamda herhangi bir ses olmamasına rağmen bir uğultu ya da gürültüye benzetilen çınlama sesi duymaktadır. Kulak çınlaması nasıl geçer? Bunun için önce bir hekim muayenesinden geçmeli ve çınlamaya yol açabilecek harici faktörler araştırılmalıdır. Bazen iç kulak veya beyinde gelişen tümör gibi ciddi problemler bu duruma yol açabilmektedir.

Konversiyon bozukluğu gibi bazı rahatsızlıklar da uzun süreli ve sık tekrarlayan çınlama seslerinin işitilmesine, hatta işitme kayıplarına yol açabilmektedir. Kulak çınlaması ilacı olarak çeşitli etken maddelerden faydalanılmaktadır. Ancak bunlar genellikle yardımcı unsurlardır ve sorunları çoğu zaman tek başına çözememektedir. Peki işitme cihazları nasıl çalışır?

Sesi yükselterek

Her iki kulağa da benzer frekanslarda ses dalgası göndererek

İstenmeyen sesleri baskılayarak

Sesi netleştirerek

Kulak Çınlaması Tedavisi

Nörolojik kulak çınlaması gibi pek çok faktör çınlamaya yol açabilse de çoğu zaman net bir sebep ortaya konamaz. Sebebi herhangi bir etkene bağlanabilen çınlamalar, o etken ortadan kalktığında giderilmiş olur. Örneğin temporal lobdaki iyi huylu bir tümör buna yol açıyorsa tümörün alınması tedaviyi sağlayabilir.

Çınlama, sol veya sağ kulak çınlaması gibi farklı tiplerde olabileceği gibi, her iki kulağı birden de etkileyebilir. Bu sorun için en etkili tedavilerden biri de kulağa, çınlama sesi ile benzer frekanslarda ses iletmektir. Böylece çınlama veya uğultu sesi zamanla hissedilmez hale gelecektir. İşitme cihazları da bu prensiple çalışarak tedavi konusunda son derece etkili olmaktadır.

Hekiminiz gerekli tetkikleri yapar ve harici bir hastalık tespit etmezse sizi odyoloğa yönlendirir. Odyoloğunuz size iyi gelecek kulaklığın çeşitli özelliklerini de belirterek gerekli yönlendirmeleri yapacaktır. Sonraki adım ise Uzman Ses’e uğrayarak işitme cihazınızı almak olacaktır. Siz de kulak çınlamasına çözüm buldum demek için probleminizi dikkate alın ve sağlık profesyonellerine başvurun.

Sol Kulak Çınlaması

Kulak Çınlama Tedavisi İhtiyaçlarınız İçin

Widex EVOKE

EVOKE işitme cihazı, akıllı bir cihazdan beklediğiniz gibi her kullandığınızda evrimleşir.  İnteraktif seçenekler, dinleme deneyiminizi kolayca biçimlendirmenize yardım eder ve isterseniz tüm kontrolü size devreder.

Widex BEYOND

WIDEX BEYOND™ EN İYİ SESLENDİRMEYE SAHİP ŞARJ EDİLEBİLİR İŞİTME CİHAZI Pilin bitmesini dert etmeden, gün boyu üstün ses kalitesi ve aktarımı deneyimleyin. Etkin tasarımından dolayı, şarj edilebilir işitme cihazları arasında BEYOND Z en düşük pil tüketimine sahiptir.

Widex UNIQUE

WIDEX UNIQUETM nerede ne yapıyor olursanız olun daha fazla ses işitmenizi sağlar. Daha geniş ses aralığı, hem alçak hem de yüksek sesleri rahatlıkla duyabilirsiniz. En iyi rüzgar sesi azaltma teknolojisi, rüzgarlı ortamlarda bile konuşmaları duyabilirsiniz.

Widex DREAM

Widex DREAM™ İŞİTMEDE HAYALLERİNİZİN ÖTESİ Herhangi bir işitme cihazı işitme yetinize yardımcı olabilir. Ancak özel bir işitme cihazı size gerçek sesleri sağlamayı hedefler. WIDEX DREAM™ işitme cihazları ise tam olarak bunu sağlamaktadır.

Sürekli Kulak Çınlaması

Sürekli kulak çınlaması neden olur? Çınlamanın sürekli hale gelmesi, daha önce de bahsettiğimiz üzere farklı sağlık sorunlarının bir habercisi olabilir. Bu nedenle çınlama problemini dikkate almalı ve bir KBB hekiminden randevu almalısınız.

Çınlamalar eğer sürekli değilse, kendiliğinden geçiyorsa veya kişiyi rahatsız edecek düzeyde değilse özel bir çınlama tedavisine ihtiyaç duyulmaz. Ancak kalıcı veya sıkça tekrarlayan çınlamalar belli sorunları da beraberinde getirebilir. Bunları aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Kaygı hâli, huzursuzluk, umutsuzluk gibi olumsuz duyguların artması

Depresyon gibi rahatsızlıklara yatkın olma

Konsantrasyon eksikliği

Uykuya dalmada güçlük

Sesleri ayırt etmede, konuşulanları anlamada güçlük

İçe kapanma ve sosyal fobi gelişme ihtimali

Merkezimiz uzman odyolog kadrosuyla çalışmalarını yürütmektedir. Uzman Ses yalnızca cihaz satmaya değil, bu cihazlar sayesinde ziyaretçilerinin hayat kalitesini de en etkili şekilde yükseltmeye odaklanmaktadır.