65 Yaş Üstü İşitme Cihazı Fiyatları

65 yaş üstü işitme cihazı fiyatları, cihazın niteliklerine ve kullanacak kişinin sağlık durumuna, gereksinimlerine bağlı şekilde değişmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bu cihazları kullanması gereken sigortalı kişiler ve bakmakla yükümlü oldukları yakınları için belirli ödemeler yapar.

65 yaş üstü işitme cihazı fiyatları, bu cihazlar oldukça fazla çeşide ve türe sahip olduğundan değişiklik göstermektedir. İşitme kaybı ya da tinnitus (kulak çınlaması) problemi için bu cihazlardan faydalanır. Cihazlar, bu alanda yetkili sağlık profesyonellerinin kontrol ve muayeneleri sonucunda reçete edilir. İşitme cihazı ihtiyacı olduğunu düşünen kişilerin, öncelikle bir kulak burun boğaz (KBB) hekimine başvurması ve gerekli tetkikleri yaptırması gereklidir.

Bu alanda ihtiyaçları bulunan kişiler tarafından “SGK işitme cihazı veriyor mu?” sorusunun yanıtı oldukça fazla merak edilmektedir. Sigortası bulunan kişilerin ve bakmakla yükümlü oldukları yakınlarının bu cihazları edinmesi için işitme cihazı giderlerinin bir kısmı karşılanabilir. Bu cihazlar, kullanım biçimine, ek özelliklerine göre farklı çeşitlerde bulunur. Hangi ürünün tercih edildiğine bağlı olarak hastanın ve SGK’nın karşıladığı tutarlar arasındaki oran değişebilir.

Emeklilere İşitme Cihazı Fiyatları

İşitme cihazı fiyatlarını belirleyen çeşitli faktörler söz konusudur. Sosyal Güvenlik Kurumu, bu cihazların belli bir yüzdesinin ödemesini yapmaktadır. Fakat kişinin ihtiyaç ve beklentilerine uygun doğru cihaz seçiminde satın alma için fiyat farkı ortaya çıkabilir.

En iyi işitme cihazı fiyatları için dahi net bir aralık belirlenemez. Bazı kişiler tek kulaklarında işitme ya da çınlama sorunu yaşar, bazı durumlarda ise iki kulak için de bu cihazların kullanılması gerekir. Problemin seviyesine bağlı olarak cihazın teknik ve fiziksel özelliklerinde farklılıklar oluşabilir. Bir işitme cihazının fiyatını belirleyebilecek bazı durumlar şu şekilde sıralanabilir;

Teknoloji ve Özellikler: İşitme cihazları, analog ve dijital olmak üzere farklı teknolojilere sahip olabilir. Dijital işitme cihazları, genellikle daha gelişmiş özelliklere sahip olduğundan daha pahalı olabilir. Ayrıca, gürültü azaltma, kablosuz bağlantı gibi ek özellikler de fiyatı etkileyen unsurlardır.

Marka ve Model: Farklı markaların ve modellerin farklı fiyatlandırmaları olabilir. Ünlü markalar ve en yeni modeller genellikle daha yüksek fiyatlara sahip olabilir.

65 Yaş Üstü İşitme Cihazı Fiyatları
65 Yaş Üstü İşitme Cihazı Fiyatları

İşitme Kaybının Derecesi: İşitme cihazlarının tasarımı, kullanıcının işitme kaybının derecesine göre değişir. Daha ciddi işitme kayıpları için daha gelişmiş cihazlar gerekebilir, bu da maliyeti artırabilir.

Kişiselleştirme ve Uyarlama: İşitme cihazlarının kullanıcının spesifik ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmesi ve ayarlanması da maliyeti etkileyebilir. Örneğin, özel kalıpların yapılması veya özel programların ayarlanması gibi.

Garanti ve Servis Seçenekleri: İşitme cihazlarının fiyatları, sunulan garanti süresi ve servis seçeneklerine göre de değişebilir. Uzun süreli garantiler ve kapsamlı servis seçenekleri genellikle fiyatı artırır.

Bu doğrultuda şarjlı işitme cihazı fiyatları ya da kulak içi işitme cihazı fiyatları gibi, ürünün türüne ve modele göre belirli bir aralık söz konusu olabilmektedir.

Normal bir işitme cihazının fiyatı ne kadar?

İşitme cihazı kullanımı için yapılacak hazırlıklar oldukça basittir. Bu cihazların takılması ve kullanılması esnasında, uygun cihaz tercih edildiği takdirde bariz bir zorlanma beklenmez. Cihaz fiyatları, kullanıcının gereksinimleri doğrultusunda belirlenir. İşitme cihazlarında SGK ve hastanın ödemesi gereken fiyatlar 2023 yılında şu şekildedir;

SGK’nin Karşıladığı ÜcretMaaştan Kesilen Ücret
YetişkinÇalışan2.422,40 ₺0,00 ₺
Emekli3.028,00 ₺302,80 ₺
13-18 yaşÇalışan3.633,84 ₺0,00 ₺
Emekli4.542,00 ₺454,20 ₺
5-12 yaşÇalışan3.875,84 ₺0,00 ₺
Emekli4.844,80 ₺484,48 ₺
0-4 yaşÇalışan4.630,32 ₺0,00 ₺
Emekli5.450,40 ₺545,04 ₺

Bununla birlikte, ödenecek miktar seçilen işitme cihazına bağlı şekilde farklılık gösterebilir. Uzman Ses, tüm ihtiyaç ve beklentileriniz için farklı modellerde işitme cihazları satış ve satış sonrası destek hizmetlerini vermektedir. Detaylı bilgi, randevu ve başvuru için bizimle iletişime geçebilirsiniz