İşitme cihazı sesin yükseltilmesi, rüzgâr veya fırtına gibi gürültülü seslerin baskılanması ve genel anlamda sesin netleştirilmesi gibi yöntemlerle çalışan, uzun yıllardır kullanılan bir medikal üründür.

İşitme cihazı ne işe yarar? Duyma sorunları yaşayan insanların daha kaliteli bir hayat sürmelerine yardımcı olurlar. İşitme sorunları doğuştan gelebileceği gibi sonradan da oluşabilir. Ayrıca kulak çınlaması (tinnitus) sorununun rehabilitasyonunda da tercih edilebilmektedir.

İşitme Cihazı Fiyatları

İşitme cihazları kullanım alanı açısından değerlendirildiğinde oldukça geniş bir kapsama sahip olduğu görülmektedir. İşitme cihazları fiyatları ne kadar? Cihaz satın almak veya mevcuttaki duyma cihazını yenilemek isteyenler için sıklıkla araştırılan bir konudur. İşitme cihazları fiyat noktasında aşağıdaki bazı ölçütlerden etkilenmektedir.

Bunlardan ilki, cihazın tipidir. Duyma cihazı çeşitleri kabaca kulak içi işitme veya kulak arkası işitme cihazları olarak ikiye ayrılabilir. Ayrıca şeffaf tasarımlı kulak kanal içi cihaz tasarımları da mevcuttur. Bunlar halk arasında görünmeyen işitme cihazları olarak da anılmaktadır.

Görünmeyen veya kulak içi işitme cihazları, her duyma kaybında aynı derecede etkili değildir. Bu nedenle hekim veya odyolog, kulak arkası bir cihaz önerisinde de bulunabilir. Uygun işitme cihazı seçimi için sağlık uzmanlarının yönlendirmelerini dikkate almanızı tavsiye ederiz. Bu cihazlar, daha ağır vakalarda daha iyi performans sergileyebilmektedir.

Fiyat konusunda etkili olan bir diğer nokta da cihazın sahip olduğu teknik özelliklerdir. Hangi prensiple çalıştığı, önemli bir husustur. Örneğin alıcı, verici gibi bileşenlerden oluşan, sesi oldukça yüksek seviyelere getirebilen FM tipi işitme cihazları modelleri de mevcuttur.

SGK İşitme Cihazları İçin Ne Kadar Ödüyor?

Halihazırda bir duyma cihazı ürünü kullanıyorsanız tekrar doktora gitmenize gerek kalmadan cihaz satın alabilirsiniz. Ancak ilk kez alınacaksa bu durum geçerli değildir. SGK için işitme cihazları ödemelerini aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Ödenen Net Miktar Maaştan Kesilen Miktar
YetişkinlerÇalışan1.211,20 TL0,00 TL
Emekli1.514,00 TL151,40 TL
13-18 Yaş Arası
Çalışan1.816,80 TL0,00 TL
Emekli2.271,00 TL227,00 TL
5-12 Yaş Arası
Çalışan1.937,92 TL0,00 TL
Emekli2.422,40 TL242,24 TL
0-4 Yaş Arası
Çalışan2.180,16 TL0,00 TL
Emekli2.725,20 TL272,52 TL

Mobil ve masaüstü uygulama destekleri ile uygulamaların düzenli olarak güncellenmesi, ses işitme cihazları kullanan hastaların hayat konforlarını oldukça arttırmaktadır. Uygulama desteği ve diğer ek özellikler ile cihazın markası da fiyat noktasında belirleyicidir.

Fiyatlar dönemsel olarak değişkenlik göstereceğinden en güncel bilgiler için bir işitme merkezine başvurmak faydalı olacaktır. Web sitemizde yer alan bilgilerimizi kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İşitme Cihazı Pili

İşitme cihazları şarj edilebilir ürünlerdir. Farklı ürün modelleri şarj konusunda farklı pil ömrüne sahip olabilmektedir. Bu cihazlar taşınabilirdir. Okulda, sokakta, markette, aklınıza gelebilecek pek çok yere bu cihazlarla birlikte gidebilir ve ondan aktif bir şekilde faydalanabilirsiniz. Bu faydalar işitme cihazı piliyle alakalıdır.

İşitme cihazları nihayetinde bir elektronik cihazdır ve elektrik enerjisiyle çalışmaktadır. Bu enerjiyi kablo ile aktarmak oldukça kullanışsız olacağından piller tercih edilmektedir.

İşitme Cihazı

İşitme kaybına uğradığı hekim tarafından doğrulanan kişiler, odyoloğa yönlendirilmektedir. Burada odyolog veya odyometrist tarafından işitme kaybının derecesini belirlemek amacıyla işitme testi yapılmaktadır. İşitme kayıplı bireylerin kullanımına uygun, iyi işitme cihazı seçiminde işitme uzmanımızdan bilgi ve tavsiye alabilirsiniz.

İşitme cihazlarında pil noktasında farklı markaların ürünleri olduğu görülmektedir. SGK işitme cihazları pillerini de belli bir ölçüde karşılamaktadır. Kurum, kendi sisteminde kayıtlı bulunan her bir cihaz için yıllık olarak 236,52 TL karşılamaktadır. Bu tutar katılım payından muaftır.

İşitme Cihazı Markaları

Bu alanda pek çok marka bulunmaktadır. Ayrıca bu markaların farklı modelleri de mevcuttur. Bunlar pek çok kullanım senaryosu göz önünde bulundurularak üretilmiştir. Uzman Ses, Avrupa merkezli bir üretici olan Widex ile çalışmaktadır ve Widex ürünlerinin yetkili bayisidir. Widex, geniş ürün yelpazesine sahip bir üreticidir. Bu modeller şöyledir:

 • Widex Evoke: Ses algısı teknolojisine sahip bir üründür. Cihazın nasıl kullanıldığına bağlı olarak kendisini adapte eder ve en iyi deneyimi sunmaya odaklanır.
 • Widex Moment: İleri düzeyde bir nano kaplamaya sahiptir ve uygun sesi kullanıcıya özel olarak ayarlamak için yapay zekadan faydalanır.
 • Widex Beyond: Oldukça uzun bir pil ömrüne sahiptir. Bir akıllı telefon uygulaması vardır. Bu sayede oluşturulan ayarlar farklı isimler altında kaydedilip saklanabilir.
 • Widex Unique: İçinde bulunulan ortam sesini otomatik olarak saptar ve öreğin yükseltilmesi gerekiyorsa sesi yükseltir. Ses yükseltme için 9 farklı ses sınıfını kullanabilir.
 • Widex Dream: Sesleri ayrıntılı olarak sunabilir. Kalabalık ve gürültülü yerlerde dahi karşılıklı sohbeti mümkün kılar. Çınlama rehabilitasyonu için Widex Zen programına sahiptir.
 • Widex MENU: MENU, kendi içinde farklılaşan modellere sahiptir. Bu modeller yüksek başarılı gürültü azaltma ve ses netleştirme özellikleriyle öne çıkmaktadır.

İşitme Cihazı Ankara

Ankara’da işitme cihazları satışını gerçekleştiren birçok firma olabilir. Ancak hem bir satış hem de bir uygulama merkezi olan, dünyaca ünlü markalarla çalışan merkez sayısı oldukça azdır. Buna bir de uzman bir ekiple çalışma, işitme cihazlarının testlerini yapma ve kişiye özel olarak ayarlama gibi kriterleri kattığımızda bu ölçütleri karşılayabilen çok az merkez olduğu görülecektir.

Ankara’da Uzman Ses İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi ihtiyaç duyduğunuz ve bütçenize uygun işitme cihazlarını sizinle buluşturmaktadır. Merkezimizde işitme cihazı kullanmanın püf noktaları, yapılması gerekenler gibi noktalar kullanıcılara dikkatlice anlatılmaktadır. Uzman Ses, Ankara’nın merkezinde, ulaşımı en kolay yerlerden ikisinde hizmetlerini sürdürmektedir. Bunlar Kızılay ve Yenimahalle’dir.

İşitme cihazının kulağın boyutuna uygun olması gibi bir gereklilik çoğu zaman aranmaz. Çünkü pek çok kulak yapısı ve boyutuyla uyumlu olacak standart ölçülerde üretilirler. Yine de işitme merkezimiz bu konudan emin olmak için satış öncesi gerekli testleri yapmakta ve cihazın doru çalıştığından emin olmaktadır.

İşitme Cihazı Nasıl Alınır?

Eğer zaten bir duyma cihazı kullanıcısıysanız ve cihazınız, SGK ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın öngördüğü süre olan 5 yıllık kullanım ömrünü doldurduysa tekrar hekim muayenesine gerek olmaksızın yeni bir cihaz almak üzere, işitme merkezleriyle iletişime geçebilirsiniz.

Eğer ilk kez bir cihaz alacaksanız da kulak burun boğaz hekimine başvurmanız gerekmektedir. Kulağınızda işitme kaybına yol açan sorun tespit edildiyse hekiminiz sizi bir odyoloğa yönlendirecektir. Odyolog, odyometrist ile birlikte bir işitme testi gerçekleştirecek ve duyma kaybının seviyesini belirleyecektir.

Ayrıca bazı ek testler ve ölçümler de gerçekleştirecektir. Bu sonuçla birlikte size uygun tipte bir duyma cihazı belirlenecektir. İşitme cihazlarını almak için Uzman Ses gibi bir işitme cihazları satış ve uygulama merkezine müracaat etmeniz gerekmektedir.

İşitme cihazları, ses işitmede meydana gelen kayıplarda hekim tavsiyesi ile kullanılmaktadır. Ayrıca çınlama gibi sorunlara da iyi geldiği ve sorunu ortadan giderici özellikleri olduğu bilinmektedir. Çınlama konusunda herkes aynı etkiyi göremeyebilir.

İşitme Cihazı Nasıl Çalışır?

Tüm cihazlar genellikle dört temel birimden oluşmaktadır. Bunlar mikrofon, hoparlör, amplifikatör ve pilden oluşmaktadır. Mikrofon, sesleri yakalayarak bunları elektriksel sinyallere dönüştürür. Dönüşen sesler amplifikatöre gönderilir. Amplifikatör ise bu sinyallerin gücünü arttırarak hoparlöre aktarır.

Çoğu modern cihazda bir bilgisayar çipi de yer almaktadır. İşitme uzmanları bu çipi programlayarak hastanın gereksinimlerine uygun olacak şekilde ayarlamaktadır. İşitme cihazları yapay zekadan da faydalanmaktadır. Çoğu koşula uyarlanabilir durumdadır. Doğal ve saf sesler üretebilirler.

İşitme cihazları, istenmeyen sesleri ve gürültüleri “kısabilir”. Ayrıca gürültülü ortamlardaki kısık seslerin dahi duyulmasına yardımcı olabilir. Çünkü tüm işitme cihazları temelde sesi yükselterek ve netleştirerek çalışmaktadır.

Eğer işitme kaybı ileri düzeydeyse, işitme uzmanı yüksek olasılıkla kulak arkası bir cihaz önerecektir. Aynı öneri kulak kanalı dar insanlar için de geçerlidir. Geliştirilen cihaz çeşitleri farklı teknolojiler içerebilir. Kişinin içerisinde en çok yer aldığı dinleme ortamı, cihaz seçiminde dikkat edilmesi gereken bir ölçüt olabilir. Bu ortam ev, okul ya da ofis olabilir.

Piyasada bulunan en küçük cihazlar, tümüyle kulak içi olan cihazlardır. Ayrıca görme veya el kullanımında sorunlar yaşanıyorsa, bir uzaktan kumanda yardımıyla da bu cihazlar ayarlanabilir.

devamını okuyun.

İşitme Cihazı Markaları

Bu alanda pek çok marka bulunmaktadır. Ayrıca bu markaların farklı modelleri de mevcuttur. Bunlar pek çok kullanım senaryosu göz önünde bulundurularak üretilmiştir. Uzman Ses, Avrupa merkezli bir üretici olan Widex ile çalışmaktadır ve Widex ürünlerinin yetkili bayisidir. Widex, geniş ürün yelpazesine sahip bir üreticidir. Bu modeller şöyledir:

 • Widex Evoke: Ses algısı teknolojisine sahip bir üründür. Cihazın nasıl kullanıldığına bağlı olarak kendisini adapte eder ve en iyi deneyimi sunmaya odaklanır.
 • Widex Moment: İleri düzeyde bir nano kaplamaya sahiptir ve uygun sesi kullanıcıya özel olarak ayarlamak için yapay zekadan faydalanır.
 • Widex Beyond: Oldukça uzun bir pil ömrüne sahiptir. Bir akıllı telefon uygulaması vardır. Bu sayede oluşturulan ayarlar farklı isimler altında kaydedilip saklanabilir.
 • Widex Unique: İçinde bulunulan ortam sesini otomatik olarak saptar ve öreğin yükseltilmesi gerekiyorsa sesi yükseltir. Ses yükseltme için 9 farklı ses sınıfını kullanabilir.
 • Widex Dream: Sesleri ayrıntılı olarak sunabilir. Kalabalık ve gürültülü yerlerde dahi karşılıklı sohbeti mümkün kılar. Çınlama rehabilitasyonu için Widex Zen programına sahiptir.
 • Widex MENU: MENU, kendi içinde farklılaşan modellere sahiptir. Bu modeller yüksek başarılı gürültü azaltma ve ses netleştirme özellikleriyle öne çıkmaktadır.

İşitme Cihazı Ankara

Ankara’da işitme cihazları satışını gerçekleştiren birçok firma olabilir. Ancak hem bir satış hem de bir uygulama merkezi olan, dünyaca ünlü markalarla çalışan merkez sayısı oldukça azdır. Buna bir de uzman bir ekiple çalışma, işitme cihazlarının testlerini yapma ve kişiye özel olarak ayarlama gibi kriterleri kattığımızda bu ölçütleri karşılayabilen çok az merkez olduğu görülecektir.

Ankara’da Uzman Ses İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi ihtiyaç duyduğunuz ve bütçenize uygun işitme cihazlarını sizinle buluşturmaktadır. Merkezimizde işitme cihazı kullanmanın püf noktaları, yapılması gerekenler gibi noktalar kullanıcılara dikkatlice anlatılmaktadır. Uzman Ses, Ankara’nın merkezinde, ulaşımı en kolay yerlerden ikisinde hizmetlerini sürdürmektedir. Bunlar Kızılay ve Yenimahalle’dir.

İşitme cihazının kulağın boyutuna uygun olması gibi bir gereklilik çoğu zaman aranmaz. Çünkü pek çok kulak yapısı ve boyutuyla uyumlu olacak standart ölçülerde üretilirler. Yine de işitme merkezimiz bu konudan emin olmak için satış öncesi gerekli testleri yapmakta ve cihazın doru çalıştığından emin olmaktadır.

İşitme Cihazı Nasıl Alınır?

Eğer zaten bir duyma cihazı kullanıcısıysanız ve cihazınız, SGK ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın öngördüğü süre olan 5 yıllık kullanım ömrünü doldurduysa tekrar hekim muayenesine gerek olmaksızın yeni bir cihaz almak üzere, işitme merkezleriyle iletişime geçebilirsiniz.

Eğer ilk kez bir cihaz alacaksanız da kulak burun boğaz hekimine başvurmanız gerekmektedir. Kulağınızda işitme kaybına yol açan sorun tespit edildiyse hekiminiz sizi bir odyoloğa yönlendirecektir. Odyolog, odyometrist ile birlikte bir işitme testi gerçekleştirecek ve duyma kaybının seviyesini belirleyecektir.

Ayrıca bazı ek testler ve ölçümler de gerçekleştirecektir. Bu sonuçla birlikte size uygun tipte bir duyma cihazı belirlenecektir. İşitme cihazlarını almak için Uzman Ses gibi bir işitme cihazları satış ve uygulama merkezine müracaat etmeniz gerekmektedir.

İşitme cihazları, ses işitmede meydana gelen kayıplarda hekim tavsiyesi ile kullanılmaktadır. Ayrıca çınlama gibi sorunlara da iyi geldiği ve sorunu ortadan giderici özellikleri olduğu bilinmektedir. Çınlama konusunda herkes aynı etkiyi göremeyebilir.

İşitme Cihazı Nasıl Çalışır?

Tüm cihazlar genellikle dört temel birimden oluşmaktadır. Bunlar mikrofon, hoparlör, amplifikatör ve pilden oluşmaktadır. Mikrofon, sesleri yakalayarak bunları elektriksel sinyallere dönüştürür. Dönüşen sesler amplifikatöre gönderilir. Amplifikatör ise bu sinyallerin gücünü arttırarak hoparlöre aktarır.

Çoğu modern cihazda bir bilgisayar çipi de yer almaktadır. İşitme uzmanları bu çipi programlayarak hastanın gereksinimlerine uygun olacak şekilde ayarlamaktadır. İşitme cihazları yapay zekadan da faydalanmaktadır. Çoğu koşula uyarlanabilir durumdadır. Doğal ve saf sesler üretebilirler.

İşitme cihazları, istenmeyen sesleri ve gürültüleri “kısabilir”. Ayrıca gürültülü ortamlardaki kısık seslerin dahi duyulmasına yardımcı olabilir. Çünkü tüm işitme cihazları temelde sesi yükselterek ve netleştirerek çalışmaktadır.

Eğer işitme kaybı ileri düzeydeyse, işitme uzmanı yüksek olasılıkla kulak arkası bir cihaz önerecektir. Aynı öneri kulak kanalı dar insanlar için de geçerlidir. Geliştirilen cihaz çeşitleri farklı teknolojiler içerebilir. Kişinin içerisinde en çok yer aldığı dinleme ortamı, cihaz seçiminde dikkat edilmesi gereken bir ölçüt olabilir. Bu ortam ev, okul ya da ofis olabilir.

Piyasada bulunan en küçük cihazlar, tümüyle kulak içi olan cihazlardır. Ayrıca görme veya el kullanımında sorunlar yaşanıyorsa, bir uzaktan kumanda yardımıyla da bu cihazlar ayarlanabilir.

Menü