Kulak cihazı duyma kayıplarında ve kulak çınlaması vakalarında kullanılan, işitme cihazı adıyla da bilinen bir üründür. İşitme cihazı çeşitleri genel olarak işitme kaybı türlerine ve estetik kaygılara göre önerilmektedir. Bu konudaki en doğru kararı işitme uzmanınız ile birlikte verebilirsiniz.

Kulak cihazı nasıl alınır? Duyma problemi yaşıyorsanız veya tinnitus (kulak çınlaması) olarak bilinen sorundan muzdaripseniz, işitme cihazı kullanmak size yardımcı olabilir. Bu amaçla bir Kulak Burun Boğaz (KBB) hekimine muayene olabilir ve sonrasında odyolog yönlendirmesi ile cihazınızı alabilirsiniz. Bu cihazlar pek çok işitme kaybını, başlangıç seviyesinden ileri dereceye kadar başarıyla tedavi edebilmektedir.

Kulak İşitme Cihazı

Duyma cihazı olarak da bilinen işitme cihazlarının kullanımı, oldukça eski tarihlere dayanır. Zamanla bu cihazların farklı tipleri geliştirilmiş ve duyma kayıplarında başarıyla uygulanmaya başlamıştır. Aşağıdaki gibi sıralayabileceğimiz bazı faktörler işitme kayıplarına yol açabilmektedir.

 • Genetik faktörler
 • İleri yaş
 • Bazı ilaçların kullanımı (kemoterapi ilaçları gibi)
 • Uzun süre yüksek sese maruz kalmak
 • Çeşitli enfeksiyonlar
 • Bazı beyin tümörleri ve kanserler
 • İşitme ve denge sistemini etkileyen yaralanmalar

Kulak cihazları nasıl çalışır? İşitme cihazları hoparlör, amplifikatör, mikrofon ve pil gibi bileşenlerden oluşmaktadır. Mikrofon, tıpkı dış kulak yolu gibi çalışarak sesi yakalar ve bunu elektriksel sinyallere dönüştürür. Dönüşen ses sinyalleri amplifikatöre iletilir. Burada gücü arttırılan sinyaller ise hoparlöre aktarılır. Çoğu güncel işitme cihazında bilgisayar çipleri de bulunur. Çipler, uzmanlar tarafından hastanın ihtiyaçlarına göre programlanabilir.

Kulak Cihazı

Kulak Cihazı Fiyatları

Bir işitme cihazı; istenmeyen sesi ve gürültüyü maskeleyebildiği gibi kısık seslerin daha iyi duyulmasına da yardımcı olabilir. Örneğin arkadaşıyla konuşan biri için, ortamdaki kalabalığın gürültüsünü baskılamak önemli bir işlevdir. Aynı şey fırtına veya rüzgâr gibi doğal sesler için de geçerlidir. Duyma cihazlarının temel çalışma prensibi, sesi yükseltmek ve netleştirmektir.

Kulak işitme cihazı fiyatları; cihazın türü, teknik özellikleri ve mobil uygulama desteği gibi faktörlerden etkilenebilir. Peki SGK işitme cihazı fiyatları nedir? Sosyal Güvenlik Kurumu, cihaz fiyatlarını belli koşullar altında ve yalnızca belli oranlarda karşılamaktadır. Aşağıdaki tablodan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.


Sgk'nin karşıladığı miktar (TL)Maaştan kesilen miktar (TL)

Yetişkinler
Çalışan

Emekli
1.211,20

1.514,00
0,00

151,40

13-18 yaş arası
Çalışan

Emekli
1.816,80

2.271,00
0,00

227,00
5-12 Yaş ArasıÇalışan

Emekli
1.937,92

2.422,40
0,00

242,24
0-4 Yaş ArasıÇalışan

Emekli
2.180,16

2.725,20
0,00

272,52
Kulak Cihazı

İşitme Cihazı Modelleri

İşitme cihazı kullanım alanı nedir? Cihazlar temel olarak iki rahatsızlığın tedavisinde kullanılır. Bunlar, duyma kayıpları ve tinnitus’tur. Duyma cihazları, boyut ve özelliklerine göre birkaç kategoride incelenebilir:

 • Kulak arkası işitme cihazları: Bu cihaz modelleriyle hem hafif hem de ileri ve çok ileri derece işitme kayıpları tedavi edilebilmektedir. Kulağın arkasına takılarak çalışmaktadır.
 • Kanal içi işitme cihazları: Görünmez işitme cihazı olarak da anılmaktadır. Kulak kanalına yerleştirilen ve birçok vakada başarıyla kullanılan küçük işitme cihazlarıdır. Dış kulak yolu olarak da bilinen kulak kanalı, sesi toplayan ve ileten bir yapıdır.
 • Kulak içi işitme cihazları: Kanal içi ve mikro cihazlar bu kategoridedir. Daha az yer kaplayan kulak içi işitme cihazı, estetik görünüme önem veren hastalar tarafından tercih edilmektedir. Ancak ileri derecede bazı işitme kayıplarında, kulak arkası modeller daha başarılı bir tedavi sağlayabilmektedir.

Kulak İşitme Cihazını Devlet Karşılıyor mu?

En iyi işitme cihazı markası nedir? En iyi cihazlar, uzun süreli kullanım ve mobil uygulama desteği gibi birtakım özelliklere sahiptir. Bu tür işitme cihazlarında kullanım son derece kolaydır. Uzman Ses, dünya çapında üretim yapan, Danimarka merkezli üretici Widex ile çalışmaktadır. Widex cihazlar yüksek ses kalitesi ve yenilikçi özellikleriyle öne çıkmaktadır.

Farklı kullanım senaryoları göz önünde bulundurularak farklı işitme cihazı modelleri tasarlanmıştır. Uzman Ses, kulak arkası ve kulak içi modellerin bulunduğu bir satış ve uygulama merkezidir. Merkezimizde;

 • Widex Evoke,
 • Widex Moment,
 • Widex Beyond,
 • Widex Unique,
 • Widex Dream,
 • Widex Menu gibi farklı cihaz modelleri yer almaktadır.

Peki çalışanlara ve emeklilere işitme cihazı fiyatları kaç TL? Devlet, işitme cihazı ücretlerini belli bir ölçüde karşılamaktadır. Bu oran, çalışanlarda ve emeklilerde farklı olmaktadır. Üstelik yaş faktörü de oranı etkilemektedir. Kulak içi ve kulak arkası işitme cihazı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.