Kulak Çınlaması ve İşitme Cihazları

Kulak çınlaması ve işitme cihazları arasında nasıl bir ilişki vardır? Çınlama geçici ve kısa süreli olarak herkeste görülebilir. Ancak uzun süre geçmeyen ya da sürekli tekrarlayan çınlamalar hayat kalitesini olumsuz etkilemektedir.

Kulak çınlaması ve işitme cihazları arasındaki ilişki, özellikle de uzun süreli çınlamaların tedavisinde işitme cihazlarının kullanılabilmesidir. Çınlama bazen kulak uğultusu şeklinde de algılanabilmektedir.

Geçmeyen Kulak Çınlaması ve İşitme Cihazları

Tinnitus nedir? Belli sebeplerden ötürü kulakta bir çınlama veya uğultu işitilmesine tinnitus veya kulak çınlaması denilmektedir. Kulak çınlaması neden olur? Kısa süreli olarak herkeste görülmesi mümkündür. Ani fiziksel hareketler ve tansiyon yükselmeleri gibi durumlar da geçici olarak çınlamaya yol açabilir. Bu beklenen bir durumdur ve özel bir tedavi gerektirmez.

Ancak bazen belli bir sebebe bağlansın ya da bağlanamasın kişi uzun süreli olarak çınlamayı duymaya devam eder. Bazı beyin tümörleri ve psikiyatrik sorunlar kulak çınlamasına ve işitme kaybına yol açabilmektedir. Çınlama bu boyutlara geldiğinde artık kişinin yaşantısını da etkileyeceğinden giderilmesi gerekmektedir.

Peki tinnitus nasıl bir sestir? Çınlama olarak hissedilen bu ses bazen uğultu ve sarsıntı sesine de benzetilmektedir. Çınlamayı giderme potansiyeli bulunan etkili tedavilerden biri de işitme cihazlarının kullanılmasıdır. Hatta bu cihazlar bazı hastalar arasında kulak çınlamasını önleyen cihaz olarak isimlendirilmektedir.

Bazı vakalarda kulak çınlaması kulaklık ile de hafifletilebilmiştir. Çınlama sesini baskılayacak ses frekansları yayan bu kulaklıklar, zamanla çınlamanın hissedilmesini önleyebilir.

Kulak Çınlaması Cihazı Fiyatları

Kulak çınlamasına ne iyi gelir? Bu sorunun varlığında kullanılan ve tinnitus cihazı olarak da bilinen alet, aslında bir işitme cihazıdır. Bu cihazlar kulağa farklı frekanslarda ses dalgası göndererek çınlamayı maskeleyebilir. Ayrıca seslerin daha net ve kaliteli bir şekilde algılanabilmesini de sağlar.

Peki kulaklık kulak çınlaması yapar mı? Kulaklıkla gerçekleştirilen uzun süreli sesli konuşmalar ya da yüksek sesli müzik dinlemek çınlamaya yol açabilir. Ancak bu çoğu zaman birkaç dakika içinde geçmektedir.

İşitme cihazları farklı tiplerde olabilir;

  • Kulak içi işitme cihazı
  • Kulak arkası işitme cihazı
  • Kulak içi görünmez işitme cihazı

İşitme kaybı veya kulak çınlaması için işitme cihazı almadan önce bir kulak burun boğaz hekimine muayene olmanız gerekmektedir. Hekim gerekli gördüğü takdirde sizi bir odyoloğa yönlendirecek ve cihazlar konusunda bilgilendirileceksiniz.

Kulak çınlaması ve işitme cihazları hakkında daha fazla bilgi almak ve güncel fiyatlara ulaşmak için, web sayfamızda yer alan iletişim bilgilerimiz aracılığıyla bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Kulak Çınlaması ve İşitme Cihazları