Kulak İçi İşitme Cihazı

Kulak İçi İşitme Cihazı tıpkı diğer işitme cihazı tiplerinde olduğu gibi, işitme kaybını gidererek hayat kalitesini yükseltmeyi amaçlamaktadır.

Kulak içi işitme cihazı fiyatları, başta döviz kuru ve cihazın teknik özellikleri olmak üzere pek çok kriterden etkilenmektedir. Cihaz modellerimiz ve güncel fiyatlar hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kulak İçi İşitme Cihazı Fiyatı

İşitme cihazları en çok işitme kaybı durumunda kullanılmaktadır. Ancak tinnitus olarak bilinen kulak çınlamasının tedavisinde de etkili olduğu gözlenmiştir. Cihazlar, kulağa belli frekanslarda ses dalgası göndererek çınlama sesini baskılayabilmektedir. Böylece pek çok vakada öncelikle geçici, daha sonra da kalıcı iyileşme sağlanabilmiştir.

Geçici, kısa süreli çınlamaların görülme sıklığı son derece fazladır ve beklenen bir durumdur. Ancak uzun süreli veya sık aralıklarla tekrarlayan çınlamalar hayat kalitesini olumsuz etkilemektedir. Bu noktada etkin bir çözüm olarak işitme cihazları devreye girmektedir. Peki bu cihazlar işitme kaybında nasıl fayda sağlıyor?

 • Etraftaki sesleri yükselterek
 • Duyulması istenmeyen sesleri filtreleyerek
 • Sesin netliğini ve kalitesini arttırarak
 • Rüzgâr ya da fırtına sesi gibi gürültüleri maskeleyerek

Kulak içi işitme cihazı fiyatı ne kadar? Bu cihazların fiyatları genel olarak aşağıdaki ölçütlerden etkilenmektedir;

 • İthal ürünler oldukları için döviz kurundan
 • Kişinin bir sosyal-sağlık güvencesi olup olmamasından
 • Cihazın markasından ve modelinden
 • Cihazın sahip olduğu teknik özelliklerden
 • Cihazdaki ek uygulama desteği gibi özelliklerden
 • Teknik servis ve parça desteğinden

İşitme cihazı fiyatları ve merkezimizdeki işitme cihazları hakkında güncel bilgiler almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kulak İçi İşitme Cihazı

Kulak İçi İşitme Cihazı Nasıl Takılır?

Öncelikle kulak içi işitme cihazı nedir? Sorusunu cevaplayalım. Bu cihaz tipi, kulak arkası cihazlara kıyasla daha küçük bir boyuttadır. Kulak girişine yakın bir noktaya takılan bu cihazın görünürlüğü de daha düşüktür. Belli avantajları olsa da her duyma kaybı vakasında tercih edilmezler. Cihaz tipi konusunda sağlık uzmanlarının yönlendirmeleri dikkate alınmalıdır.

Kulak içi cihazların kulağa yerleştirilmeleri oldukça kolay ve pratiktir. Uzman Ses gibi bir işitme cihazı uygulama merkezi de size bu konuda yardımcı olacaktır. Cihazın dışa bakan kısmında yer alan misinadan tutularak filtre ucu kulak içine doğru nazikçe itilir. Yerleştirilen cihazı çıkarmak için ise misinadan tutularak cihaz dışarı doğru yavaşça çekilmelidir.

İşitme cihazlarını üç grupta toplayabiliriz;

 • Kulak içi duyma cihazı
 • Kulak arkası işitme cihazı
 • Görünmez kulak içi duyma cihazı

Cihazların temizliği için alkol içermeyen bir ıslak mendil kullanılabilir. Sabun içeren bir çözeltiye batırılan pamuklu çubuklar ise başka bir temizleme alternatifidir.

Kulak İçi İşitme Cihazı Tavsiyesi

Hem cihaz tipi hem de kulak içi cihazlar özelindeki model tavsiyelerinde sağlık uzmanlarının teknik özellik tavsiyelerini dikkate almak gerekmektedir. Bir odyoloğun önereceği tipteki cihazı, güvenilir bir satıcıdan güvenilir bir marka seçeneğiyle almak en doğru seçim olacaktır.

Uzman Ses İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi, başarısını kanıtlamış Danimarka kökenli firma Widex ile çalışmaktadır. Bu cihaz ailesinin pek çok alt modeli de mevcuttur.

Peki kulak içi işitme cihazları SGK karşılıyor mu? Eğer hekiminiz bu cihazlardan fayda görebileceğinize karar verdiyse ve sağlık güvenceniz de varsa, SGK belli koşullar altında bu ücretleri karşılamaktadır. Maaştan kesinti gibi detaylar için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

SGK’nin Karşıladığı Miktar (TL) Maaştan Kesilen Miktar (TL)
 

Yetişkinler

Çalışan 1.211,20 0,00
Emekli 1.514,00 151,40
 

13-18 Yaş Arası

Çalışan 1.816,80 0,00
Emekli 2.271,00 227,00
 

5-12 Yaş Arası

Çalışan 1.937,92 0,00
Emekli 2.422,40 242,24
 

0-4 Yaş Arası

Çalışan 2.180,16 0,00
Emekli 2.725,20 272,52

Kulak İçi İşitme Cihazı Siemens

Daha düşük bir görünürlüğü daha minimal bir tasarımla birleştiren kulak içi cihazlar şık bir tasarıma sahiptir ve oldukça etkilidir. Siemens marka cihazlar da pek çok modeli bünyesinde barındırmaktadır. Örneğin Orion, kulak içi bir modeldir ve farklı işitme kaybı dereceleri için farklı tiplerde üretilmiştir. Hafif işitme kayıpları için Orion S, ileri seviye kayıplar için Orion P modeli tercih edilmektedir.

Orion modellerinin tamamı kablosuz bağlantı seçeneğine sahiptir. Dayanıklı tasarımı ile uzun bir kullanım ömrü vaat etmektedir. Mikrofonlar bakılan yönden gelen seslere odaklanarak diğer sesleri azaltmaktadır. Böylece yakınlarda bulunan sesler daha rahat duyulabilmektedir. Uzaktan kumanda ile ayar değişikliği ve kolay kullanım sunmaktadır.

Bu cihazlar çınlama maskeleme özelliğine de sahiptir. Böylece belirgin bir rahatlama sağlayabilmektedir. Ayrıca sahip olduğu pil şarj edilebilmektedir.