Kulak İşitme Cihazı Fiyatları

Kulak işitme cihazı fiyatları işitme kaybının derecesine, kullanıcının beklentilerine ve cihazın markasına göre değişmektedir. Ayrıca cihazın teknik özellikleri, kullanım kolaylığı ve estetik görünümü de fiyatları etkileyen unsurlardandır.

Kulak işitme cihazı fiyatları döviz kurundaki gelişmelere göre güncellenebilmektedir. Cihazların tasarımı ve kullanıcının bütçesi de ürün seçimini etkilemektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu da işitme cihazı ödemelerine belli oranlarda katkı sunmaktadır.

2024 Ocak ayı itibariyle SGK işitme cihazı geri ödeme tutarları şu şekildedir:

CİHAZ TÜRÜÇALIŞANEMEKLİ
İşitme Cihazı (18 Yaş Üstü)2.422,40 ₺3.028,00 ₺
İşitme Cihazı (13-18 Yaş)3.633,60 ₺4.542,00 ₺
İşitme Cihazı (5-12 Yaş)3.875,84 ₺4.844,80 ₺
İşitme Cihazı (0-4 Yaş)4.360,32 ₺5.450,40 ₺
İşitme Cihazı Pili3,85 ₺ + KDV3,85 ₺ + KDV
Kulak Kalıbı44,00 ₺44,00 ₺
Kulak işitme cihazı fiyatları 02

Kulak İçi İşitme Cihazı Fiyatı

Kulak içi işitme cihazları, işitme kaybı yaşayanlar için görünmez şekilde tasarlanmış cihazlardır. Bu cihazların dışarıdan bakıldığında fark edilmesi zordur.  Genellikle kullanıcının kulağına özel olarak tasarlanırlar. Kulak içi cihazlar gelişmiş teknolojilere sahiptir. Birçoğunda gürültü azaltma ve kablosuz bağlantı özellikleri bulunur.

Kulak içi işitme cihazları görünmeyen yapıda oldukları için daha çok tercih edilmektedirler. Talebin çok olması fiyatları etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Bunun yanı sıra işitme testi sonuçları, işitme sağlığı uzmanının önerileri, kullanıcının beklentileri ve bütçesi de cihaz seçimini etkilemektedir.

Cihaz seçimi yaparken işitme kaybı derecesi, kulak yapısı ve estetik beklentiler göz önünde bulundurulmalıdır. İşitme cihazı seçimi yapıldıktan sonra kullanıcının kulağına göre ayarlamalar yapılmaktadır. Maksimum konfor ve kullanım kolaylığı için hassas bir biçimde çalışılmaktadır.

İşitme sağlığı uzmanı tarafından cihazın kullanımı ve bakımı ile ilgili öneriler verilmektedir. Ayrıca düzenli kontroller yaptırarak cihazın bakımını yaptırmak da mümkün olmaktadır. İşitme cihazı markaları farklı tasarımlara sahiptir. Bu noktada şarjlı veya pilli cihazlar da bulunmaktadır.

Tek Kulak İşitme Cihazı Fiyatları

Tek kulakta işitme kaybı, sadece bir kulağın duyma yetisinde azalma veya tamamen kaybı anlamına gelir. Bu durum çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir ve tek kulakta işitme cihazını kullanımı ihtiyacı duyulabilir. Belirtileri arasında sesin hangi taraftan geldiğini anlayamama, denge sorunları ve baş dönmesi, tek kulak ile duymada zorluk bulunur.

Duymayla ilgili bir sorun yaşandığında veya kulakta geçmeyen çınlama, uğultu vs. duyulduğunda mutlaka bir KBB hekimine başvurmak gerekir. Hekim tarafından gerekli muayeneler yapıldıktan sonra işitme tarama testi istenebilir. Bu test kulağa belli frekansta sesler gönderilerek işitme kaybının derecesini ölçmeyi hedefler. İşitme sağlığı uzmanı test sonuncuna göre işitme cihazı çeşitleri hakkında bilgi vermektedir. Bazı ağır vakalarda kulak içi ve kanal içi cihazlar yeterli gelmemektedir.

En yaygın İşitme cihazı çeşitleri şunlardır:

Kulak arkası işitme cihazları orta ve şiddetli işitme kaybı vakaları için uygundur.
Kulak içi işitme cihazları hafif ya da şiddetli işitme kayıplarında kullanılabilir.
Kanal içi İşitme cihazları hafif ya da orta derecede işitme kayıplarında tercih edilir.

İşitme kaybının derecesi, kullanıcının yaşı, yaşam tarzı ve kişisel tercihleri işitme cihazı seçiminde önemli rol oynamaktadır. Bununla birlikle hekimin ve işitme sağlığı uzmanının önerileri de cihaz seçiminde yardımcı olmaktadır.

İşitme cihazlarıyla ilgili merak ettikleriniz için Uzman Ses İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi şubelerine uğrayabilirsiniz.